آنچه در این مقاله میخوانید
   طراحی حرفه ای انواع سبک درآشپزخانه

  طراحی حرفه ای انواع سبک درآشپزخانه

  آشپزخانه در هر خانه‌ای مهم‌ترین بخش آن است لباسی که به تن خانه می نشیند و آن را زیبا و کاربردی میکند. آشپزخانه های امروزی به صورت اپن هستند تا هم زیبایی خانه را بیشتر کنند هم دسترسی بهتر به آن داشته باشیم و فضای خانه بازتر و بزرگ تر به نظر برسد. آشپزخانه انواع مختلفی دارد.

  همه ما زمان زیادی را در آشپزخانه می‌گذرانیم و برای همین هم باید چیدمان و سبک آشپزخانه ما به گونه‌ای باشد که در آن خسته و کسل نشویم. رعایت اصول چیدمان در آشپزخانه نه تنها موجب آرامش و ایجاد جذابیت در آن برای بیشتر ماندن می‌شود بلکه به بهینه‌سازی فضا به خصوص در خانه‌هایی با آشپزخانه کوچک هم کمک می‌کند و اولین گام برای بهبود در سبک آشپزخانه اطلاع از انواع مدل‌ها و سبک‌ها و سپس تطبیق دادن آن با سلیقه شخصی ما است.

  انواع دکور آشپزخانه

  این که آشپزخانه ما چه سبکی داشته باشد تاثیر زیادی در دکوراسیون کل خانه دارد. مثلا زمانی که مبلمان و فرش‌ها یا پرده‌های شما حالت کلاسیک دارند باید چیدمان آشپزخانه و سبک آشپزخانه و کابینت‌های شما هم سبک آشپزخانه مدرن باشند. سبک کابینت و نوع آن هم بر گرفته از نوع دکوراسیون کلی خانه و آشپزخانه است.در دکور آشپزخانه موارد متعددی می توان دخیل بود تا بتوان یک سبک پیاده کرد. مانند نورپردازی، کفپوش،رنگ کابینت و دیوار ها، نوع کلید و پریز و ....

  در میان انواع آشپزخانه هیچ کدام از این سبک‌ها ایرانی نیستند و اغلب طرح‌های دکوراسیون آشپزخانه و کابینت‌ها الهام گرفته از نمونه‌های اروپایی هستند که در آن‌ها کابینت عنصر اصلی دکوراسیون در آشپزخانه است که پیش از اینها تنها جنبه کاربردی آن مطرح بوده اما امروزه بیشتر کاربرد تزئینی پیدا کرده است.

  انواع سبک خانه و آشپرخانه به قرار ذیل است:

  • سبک مدرن
  • سبک روستیک
  • سبک مدیترانه ای
  • سبک پاریسی

  آشپزخانه مدرن

  طراحی مدرن از کجا آغاز شد؟

  از حدود سال های جنگ جهانی اول. زمانی که فضاهای فلت (بدون اتاق)، اشکال هندسی و تزئینات حداقلی ترند شدند. مثلا کابینت های مدرن آشپزخانه معمولا خطوط تیز، زاویه های مشخص و طراحی ساده ای دارند و چیزی به نام دسته یا دستگیره هم در آن ها نمی بینید (حداقلِ سخت افزار). درهای این نوع کابینت ها کشویی یا فشاری هستند و سطوحشان صاف. در عصر حاضر، طراحی مدرن آشپزخانه بخشی از یک ترند بزرگ تر است که در میانه قرن بیستم بر وسایل و طراحی خانه مسلط شد. یکی از مهم ترین چیزهایی که باید در مورد طراحی آشپزخانه مدرن بدانید این است که کاربرد هیچ متریال یا وسیله ای به خودیِ خود بد یا خوب نیست. چیزی را حذف نکنید. مثلا چوب، اغلب یک متریال سنتی دانسته می شود و واقعا هم سنتی است. اولین آشپزخانه های دنیا با چوب ساخته شدند. اما همین متریال سنتی و قدیمی، در استایل مدرن میانه قرن بیستم تبدیل به نمادی از مدرنیته می شود.

  مدرن میانه قرن، یک مکتب طراحی بود که در سال های دهه ۴۰ و ۵۰ میلادی صنعت طراحی داخلی و معماری را تحت تاثیر قرار داد و همه چیز را به قبل و بعد از خودش تقسیم کرد. آشپزخانه هم یکی از فضاهایی بود که به شدت تحت تاثیر این جنبش، تغییر کرد. استایل میانه قرن بیستم با خطوط مشخص، رنگ های گرم و الگوهای جذاب گرافیکی مشخص می شود و یکی از تنها استایل هایی است که با گذشت زمان بر نمی گردد، چون هیچوقت نرفته بوده! این مدل طراحی از حدود هفتاد سال پیش همچنان ترند است و هر سال تعداد زیادی وسیله خانه و اکسسوری با الهام از آن طراحی می شوند.

  طراحی آشپزخانه مدرن چگونه است؟

  در حالی که استایل های سنتی آشپزخانه بیشتر بر کاربرد مواد طبیعی برای کانترها، کابینت ها، زمین و وسایل تمرکز دارند، آشپزخانه مدرن از این شکل طراحی فاصله گرفته و زیبایی شناسی اش را به هم می ریزد. در یک آشپزخانه مدرن احتمالا بیشتر متریال ها و وسایلی را می بینید که ساخته دست انسان هستند. چیزهایی مثل لمینت، سرامیک و انواع پلاستیک قالبی. این البته به این معنی نیست که آشپزخانه های مدرن باید از وسایل طبیعی خالی باشند، همان طور که اغلب اوقات نیستند.

  در هر آشپزخانه ای یک مثلث اصلی وجود دارد: گاز، سینک و یخچال. مهم ترین موضوع این است که این سه، باید آن قدر به هم نزدیک باشند که فرد بتواند به راحتی بینشان رفت آمد کند اما در عین حال فاصله کافی را داشته باشند که دو نفر بتوانند در آشپزخانه فعالیت کنند و مدام به هم نخورند. سینک نباید با جزیره تماس داشته باشند و همه چیز در آشپزخانه بهتر است به ترتیب استفاده قرار بگیرد. شوینده ها و وسایل تمیزکاری را بهتر است در کمدها قرار بدهید تا جلو دست نباشند، مخصوصا اگر بچه های کوچک در خانه زندگی می کنند.

  مثلا تصور کنید که قرار است یک قوری چای دم کنید. چیزهایی که نیاز دارید این ها هستند: چای خشک، آب جوش، کتری و قوری. چای خشک را بالا -مثلا در کابینت- قرار بدهید و بعد از برداشتنش آن را کمی پایین‎تر – گازِ زیر کابینت- در کتری بریزید. بعد هم کتری برقی را به برق بزنید – که کنار گاز قرارش داده اید- و آب جوش تهیه کنید. یا مثلا برای پختن یک غذا، بهتر است مواد غذایی را از کابینت بردارید و بعد از کابینت کناری اش قابلمه و ماهیتابه دربیاورید و به ترتیب بالا بیایید و برسید به گاز رومیزی. این طوری بدون حرکت کردن زیاد در آشپزخانه، کارتان را انجام داده اید و مهم تر: نظم و ترتیب فضا را به هم نریخته اید.

  اینکه نوع چیدمان وسایل در آشپزخانه را بدانید یا به اصطلاح چه چیزی را کجا قرار دهید،بخشی از هارمونی کار در اشپزخانه است و هم گاهی حتی می تواند شیوه مصرف انرژی را در آشپزخانه تان تحت تاثیر قرار بدهد. در یک آشپزخانه مدرن، وسایل نباید در حریم هم قرار بگیرد و آن هایی که در دارند (مثل فر یا یخچال) باید آن قدر فاصله داشته باشند که درشان به هم برخورد نکند. در آشپزخانه های خیلی کوچک، ممکن است این همپوشانی اجتناب ناپذیر به نظر برسد. این جور وقت ها بهتر است آن هایی را کنار هم قرار بدهید که معمولا همزمان استفاده نمی شوند و اگر درشان را باز کنید، در دیگری بسته است. مثل فر و ماشین ظرفشویی.

  کاربردهای متفاوت آشپزخانه مدرن

  کار اصلی که بیشتر ما در آشپزخانه انجام می دهیم آشپزی است اما این نکته را هم فراموش نکنید که آشپزخانه ها از قدیم، مکانی برای دور هم جمع شدن خانواده ها و دوستان بوده اند. جایی که همه می نشینند و از یک چای با شیرینی لذت می برند و برای هم چیزهایی تعریف می کنند. این دورهمی های آشپزخانه ای، باید مستقل از آن مثلث کار باشند. اگر فضای کافی در آشپزخانه دارید، یک میز کوچک (حتی دو نفره) وسط قرار بدهید و رویش شیرینی و نوشیدنی سرو کنید. این میز می تواند حتی به مهمانان شما این امکان را بدهد که در آشپزی به شما کمک کنند. البته فضای نشیمن داخلی آشپزخانه حتما نباید یک «میز» باشد. اگر کانتر دارید دورش صندلی قرار بدهید و یک نشیمنگاه کوچک و کاربردی بسازید.

  تاثیر رنگ و نور در دکوراسیون مدرن

  احتمالا تصورش را هم نمی کردید که بشود با یک تغییر رنگ ساده، آشپزخانه را مدرن کرد مگر نه؟ اما این کار امکان پذیر است. داشتن رنگ روشن روی دیوار و کابینت ها، فضا را پرنور کرده و بزرگ تر نشان می دهد (و البته گران قیمت تر). رنگ های روشن، نور را منعکس می کنند و عیوب کابینت ها و کانترها را هم می پوشانند. این طوری، وسایلتان تا مدت زمان زیادی نو به نظر می رسند. داشتن یک فضای روشن، دستتان را در انتخاب وسایل دیگر هم باز می گذارد.

  همین الان سرتان را از روی موبایل یا لپتاپ بردارید و نگاهی به آشپزخانه تان بیاندازید. نورش از کجا تامین می شود؟ از پنجره بزرگی که داخلش قرار دارد؟ از پنجره هایی در بخش های مجاور خانه؟ یا از یک تک چراغ ساده؟ لوستر و آویزهای نوری، بهترین گزینه ها برای روشن کردن و تغییر حس و حال اشپزخانه هستند. بیشتر خانه ها، هنگام طراحی چراغ های خام استاندارد استفاده می کنند و ما برای اتاق خواب ها و سالن پذیرایی تغییرشان می دهیم. به آشپزخانه بی اعتنایی نکنید. با توجه به رنگ وسایل و اکسسوری هایتان یک لوستر جذاب و متفاوت برای آشپزخانه بخرید و تغییر را حس کنید. حتی می توانید علاوه بر لوستر، چند چراغ دیواری هم به فضا اضافه کنید تا پرنورتر باشد. فراموش نکنید که برای آشپزخانه، نورهای زرد یا ترکیب زرد و سفید حس سرزندگی بیشتری خواهد داشت.

  اکسسوری در آشپزخانه

  آثار هنری، به هر فضایی که وارد می شوند آن جا را عوض می کنند و حس و حال افراد را هم ارتقا می دهند. آشپزخانه تان را با هنر زیر و رو کنید. از آویزان کردن عکس ها یا نقاشی های بزرگ و جسورانه هم نترسید چون بیشتر اوقات، فضا را بزرگ تر از چیزی که واقعا هست نشان می دهند. همچنین اگر خانه تان اجاره ای است و نمی توانید تغییراتی که می خواهید را در فضای آشپزخانه ایجاد کنید (مثلا روی دیوارها کاشی کاری کنید یا لوستر را تغییر بدهید)، داشتن چند تابلو یا مجسمه این امکان را به شما می دهد که سلیقه شخصی تان را در فضا اعمال و به اصطلاح آن جا را مال خودتان کنید.

  دوری از فضای شلوغ در دکوراسیون مدرن

  شلوغی، اولین عامل آزاردهنده در یک آشپزخانه مدرن است چون فضاهای مدرن، بیشتر اوقات با مینیمالیسم و تقدم کاربرد گره خورده اند. ایده بدی نیست که وسایل و ابزارهای کوچک را پیش چشم نگذارید. مثلا همزن‌ها، میسکرها، توستر و … را به جای قرار دادن روی کابینت و کانتر داخل کمدها بگذارید و فضای خالی ایجاد کنید. این طوری هم فضا بزرگ تر به نظر می رسد و هم قسمت رویی کانترهایتان با خرده نان و روغن و… کثیف نخواهد شد. از همه مهم تر: اشپزخانه تان مدرن و مینیمال می شود.

  پس از اولین راه حل های مینیمال و مدرن کردن فضای آشپزخانه این است که وسایل و اکسسوری ها را از بین دست و پا جمع کرده و داخل دیوارها ببرید. اگر در حال بازسازی آشپزخانه هستید و دستتان در تغییر بنیادین فضا باز است، گاز، فر و یخچال را توکار کنید. حتی می شود برای یخچال روکش همرنگ کابینت ها انتخاب کرد تا در فضای آشپزخانه استتار شود و مشخص نباشد. این کار، جریان کار را هم در اشپزخانه تان آسان تر می کند چون دیگر درهای وسایل به همدیگر برخورد نمی کنند و می توانید آزادانه بینشان قدم بزنید.

  سبک روستیک

  طراحی روستیک از کجا نشات گرفته است ؟

  روستیک،واژه ای لاتین بوده و در لغت به معنی روستا ترجمه می شود. سبک روستیک در معماری دارای دو تعریف جداگانه می باشد.

  یک:روستیک ، یک روش سنگ تراشی بوده است که عمدتا در معماری رنسانس مورد استفاده قرار می گیرد.

  دو: سبک معماری غیر رسمی در ایالات متحده و کانادا بوده که تغییرات گسترده ای را در خود دیده است.

  سبک روستیک ، یا به عبارتی سبک طراحی به روش قدیمی، در انگلستان پایه گذاری و گسترش پیدا کرد و هدف آن بازگشت به طبیعت است.

  طراحی دکوراسیون داخلی به سبک روستیک به گونه ای است که در آن از مواد و متریال طبیعی، به صورتی که کمترین دستکاری ای در آن ها صورت گرفته باشد و همچنین از لحاظ فرم و بافت الهام گرفته از طبیعت باشند، استفاده می شود.

  سبک هنری روستیک ماهیت و اساس روستایی دارد که به معنی ساده زیستن، دوری از هر گونه تجملات و زرق و برق و به جای آن پناه آوردن به طبیعت و همگامی با آن است. تاکید این سبک، داشتن دکوراسیونی با بافت روستایی و حس سادگی، کهنگی و فرسودگی، طبیعی و دست ساز بودن عناصر و دکوراسیون داخلی می باشد. در طراحی داخلی به سبک روستیک، کفپوش ها ، دیوارپوش ها سقف و … از المان های طبیعت همچون چوب، سنگ، اجزا و قطعات ساده و بی آلایش، به دور از هر گونه تزیینات اضافی بهره گرفته می شود.

  سبک روستیک در دکوراسیون

  از ویژگی های مهم سبک روستیک این است که روی طبیعت تاکید دارد؛ بنابراین، این سبک دارای خصوصیتی است که هر خانه روستایی می‌تواند داشته باشد؛ یعنی به شما احساس بودن در فضایی ترکیبی را می‌دهد. به این معنا که همان‌طور که در امنیت و آرامش و منزلتان استراحت می‌کنید، می‌توانید از فضای سرد و خشک شهری فاصله گرفته و احساس بازگشت به نهاد انسانی را نیز تجربه نمایید.

  برخلاف خانه هایی با سبک مدرن که تمام بافت های مورد استفاده صاف ، نرم و خط کشی شده می باشد، بافت در سبک روستیک، بسیار گوناگون و متفات می باشد که از جمله آن ها را می توان به خز و پوست حیوانات، حصیر، کاموا و بافت ها طبیعی و برجسته نظیر چوب و سنگ نام برد.اصلی ترین عنصر در دکوراسیون به این سبک، چوب می باشد. چوب فرآوری شده یا خام فرقی نمی کند اما بهتر است چوب مورد نظر دارای رگه های مشخص و پر رنگ باشد. به عنوان مثال چوب درخت کاج یکی از بهترین انتخاب های طراحان داخلی برای این سبک می باشد که از آن در کابینت سازی، کف سازی، مبلمان و میز و صندلی استفاده می کنند.

  متریال مهم دیگری که نبود آن در سبک روستیک به یقین حس خواهد شد، سنگ می باشد. لاشه سنگ ها ، سنگ های مالون و رودخانه ای یکی از بهترین گزینه ها در دکوراسیون خانه به سبک روستیک می باشد.

  رنگ و نور در دکوراسیون روستیک

  رنگ‌ها در سبک روستیک قابل پیش‌بینی، طبیعی و آرام‌بخش هستند. پالت رنگی این نوع سبک دکوراسیون ، خاکی و زمینی هستند؛ برای مثال، انواع رنگ‌های سبز، قهوه‌ای و خاکستری در دکوراسیون روستیک بسیار رایج است. این رنگ‌ها به محیط گرما و آرامش می‌بخشند تا شما در فضای آشپزخانه به عنوان بخشی از رنگ کابینت ها یا اکسسوری ها و درفضای اتاق نشیمن منزلتان، احساس خوب در خانه بودن را تجربه کنید.

  البته توصیه می شود در استفاده از سبک روستیک در سالن پذیرایی ، اتاق خواب و آشپزخانه خانه خود از رنگ های مواد طبیعی مانند سنگ ، ماسه و خاک رس به عنوان عناصر الهام بخش استفاده کنید.

  در دکوراسیون سبک روستیک نور اهمیت زیادی دارد و در آن از نور طبیعی استفاده می کنند . در این سبک اغلب از پرده های روشن برای عبور نور استفاده می کنند تا فضای خانه روشن شود.

  اکسسوری در دکوراسیون روستیک

  محصولاتی که برای دکوراسیون روستیک تولید می شوند، باید مانند محصولاتی قدیمی خانه روستاییان به دور از زرق و برق و تجملات وسایل امروزی و دست ساز و دست بافت باشند

  استفاده از پانل های چوبی و سنگ به عنوان دیوارپوش در سبک روستیک رایج است. این پانل ها نمایی طبیعی در خانه ایجاد می کنند و به راحتی می توان بر روی آن ها قلاب های آویز و یا وسایل دکوراتیو نصب نمود.

  یکی از المان های تزیینی در سبک دکوراسیون روستیک، شومینه می باشد؛ که امروزه در سبک مینیمال و مدرن نیز به وفور دیده می شوند و در انواع شومینه های گازی، برقی، دیجیتال و… مورد استفاده قرار می گیرند. ما در سبک مدرن استفاده از شومینه های سنگی که با چوب طبیعی گرما بخش خانه می باشند، بسیار رایج است.

  سبک مدیترانه ای

  وقتی طراحان داخلی از سبک مدیترانه ای صحبت می کنند ، عموماً به زیبایی کشورهای جنوب اروپا که با دریای مدیترانه همسایه هستند ، به ویژه یونان ، ایتالیا و اسپانیا اشاره می کنند.

  در حالی که بسیاری از فرهنگهای مدیترانه ای عناصر سبك یكدیگر را وام می گیرند و از حساسیت جمعی مربوط به نزدیكی آنها با دریای مدیترانه برخوردارند ، هر كدام هنوز دارای قرنها فرهنگ متمایز و سنتهای طراحی هستند. تنوع در سبک مدیترانه ای حتی در کشورهای مختلف وجود دارد. به عنوان مثال ، در بخشی از فرانسه جنوبی که با دریای مدیترانه هم مرز است ، سبک ریویرا فرانسه برداشتی پر زرق و برق از سبک مدیترانه ای است که از دهه 1930 آغاز شد.

  این سبک خاص در سالهای اخیر در همه جا از مد گرفته تا هتل ، رستوران و طراحی تجدید حیات کرده است. یکی از نمونه های سبک ریویرای فرانسه آینه های پرنعمت و بازتولید شده آفتابی به شکل آفتاب است که در سالهای اخیر در انواع داخلی در سراسر جهان جریان اصلی پیدا کرده است.

  سبک مدیترانه ای جذابیت بی انتهایی دارد ، که می توان آن را به دو روش کلاسیک و معاصر تر تفسیر کرد. ویژگی های اصلی خانه های قدیمی مانند دیوارهای سنگی طبیعی ، تیرهای چوبی در معرض ، یا کف کاشی ها ممکن است خصوصیات ملک را حفظ کند ، در حالی که افزودن مبلمان و دکوراسیون معاصر باعث می شود خانه احساس جریان کند.

  معماری و طراحی داخلی معاصر مدیترانه ای ممکن است بر سبک زندگی مدرن با اتاق های بزرگتر ، پنجره های بزرگتر با مصرف انرژی و تجملات مدرن مانند استخرها متمرکز باشد ، اما جزئیات معماری ممکن است حفظ شود و یا به عنوان یک گره به تاریخ اضافه شود.از آنجا که معماری به سبک مدیترانه ای به ویژه برای آب و هوای گرم و آفتابی مناسب است ، در ایالات متحده اغلب در مکان هایی مانند کالیفرنیا و فلوریدا یافت می شود. اما طراحی داخلی به سبک مدیترانه ای در سراسر ایالات متحده و فراتر از آن به طراحی و معماری داخلی به یک جذابیت تبدیل شده است.

  رنگ و نور دردکوراسیون مدیترانه ای

  این سبک شما را تا بیشترین میزان ممکن با طبیعت پیوند میزند. یکی از راه های رسیدن به این جلوه از طریق پالت رنگ است. رنگ های سبز، آبی، کرم و زرد از جمله رنگ هایی هستند که در این سبک در مقیاس بالا شاهد آن هستیم. البته در این میان طیف های مختلف رنگ آبی پرکاربردتر هستند تا حس و حال سبک ساحلی را برای شما به ارمغان آورند. در واقع به ندرت شاهد منزلی با دکوراسیون مدیترانه ای خواهید بود که در آن از رنگ آبی استفاده نشده باشد. از این رنگ آرامش بخش معمولا برای دیوارها یا عناصر بزرگ دیزاین همچون کابینت استفاده می شود. در کنار آبی می توانید از رنگ های شاد و یا رنگ های گرمی همچون شنی برای تکمیل جلوه ی ساحلی آن استفاده کنید.

  یکی دیگر از ایده هایی که شما را یک قدم به سبک مدیترانه ای نزدیک تر می کند، استفاده از تصاویر چهره که با آبرنگ کشیده شده اند، هستند.

  اتاق هایی با سبک مدیترانه ای دسترسی بسیار خوبی به نور طبیعی دارند. در این فضاها شاهد پوشاندن پرده ها با پرده هایی ضخیم نخواهید بود. بلکه پرده ها یا حذف می شوند یا از پرده هایی نازک استفاده می شود. در واقع دلیل اینکه در این سبک تاکید بر استفاده از رنگ های روشن می شود، نیز همین ایجاد فضایی روشن و انرژی بخش است؛ مشابه آنچه در طبیعت ساحلی شاهد آن هستیم.

  استفاده از فلز و چوب در سبک مدیترانه ای

  وقتی بحث استفاده از عناصر طبیعی باشد، اغلب ذهن ما سمت چوب و حصیر می رود اما خب نمی توان از فلزات نیز غافل شد. فلزاتی همچون برنج و برنز از جمله فلزاتی هستند که در سبک مدیترانه ای مورد استفاده قرار می گیرند. این عناصر در قالب های مختلف از قاب عکس فلزی گرفته تا میزهای فلزی به دیزاین اضافه می شوند و تا حدودی حس و حال سبک صنعتی را ایجاد می کنند.

  در این سبک به دنبال استفاده از وسایلی هستیم که از عناصر طبیعی ساخته شده اند، عناصر دیزاین چوبی از صندلی چوبی گرفته تا کتابخانه ی خانگی چوبی پای ثابت این دیزاین اند، یکی از ویژگی های این سبک این است که با سبک بوهمین اشتراکاتی دارد و آن هم استفاده از وسایلی با ظاهر قدیمی و عتیقه است.

  نکات مهم در دکوراسیون مدیترانه ای

  • تأکید بر زندگی در فضای باز و داخلی
  • حداکثر رساندن نور طبیعی و نماهای خارج از منزل
  • پنجره ها و درهای قوسی و محفظه های قوسی داخلی
  • دیوارهای سنگ طبیعی و کف کاشی یا چوب سخت
  • فضاهای داخلی خنک
  • استفاده از مواد طبیعی در تزئینات مانند چوب ، چوب خیزران ، کاشی ، سرامیک ، سفال ، آهن فرفورژه ، پارچه ، و پنبه.
  • پالت خنثی با دیوارهای گچ سفید و پوشش های طبیعی.
  • استفاده از رنگ همراه با پالت هایی که منعکس کننده محیط طبیعی هستند ، از سبز آبی اقیانوس گرفته تا زردها و رنگ های طلایی خورشید.
  • فضایی برای مهمان نوازی و خانواده در نظر گرفته شده است ، با تمرکز زیاد بر روی مکان های مشترک شامل گزینه های مختلف صندلی ، و یک میز ناهار خوری بزرگ.

  برای داشتن آشپزخانه مدیترانه ای چه نکاتی باید رعایت شود

  • برای جلوگیری از بهم ریختگی به موارد ضروری توجه کنید.
  • اجازه دهید نقایص طبیعی روی دیوار آشپزخانه ایجاد شود تا بافت اضافه شود.
  • بسته به اولویت و آب و هوا کابینت و کف پوش های چوبی یا تخته های عریض را انتخاب کنید.
  • از کابینت های یکسان در کل استفاده کنید تا ظاهری منسجم ایجاد کند
  • در فضای آشپزخانه از مواد اولیه مانند سنگ طبیعی ، چوب ناتمام ، بامبو یا سیمان استفاده کنید.
  • اشیا تزئینی مانند خیزران ، حصیر ، کاه ، طناب ، جوت ، پارچه ، پنبه و پشم استفاده کنید.
  • اشیاء روستایی ، مجسمه سازی ، وسایل دست ساز ، مانند سرامیک ، کاسه ، سبد و گلدان انتخاب کنید.
  • از نور طبیعی با پنجره های برهنه ، سایه های خورشیدی یا پرده های مات و روشن استفاده کنید.
  • کاشی های موزاییکی آزمایش کنید تا به آشپزخانه مینیمال خود برسید.
  • برای ایجاد گرما و علاقه از چندین بافت استفاده کنید.
  • برای نمایش ظروف ظرفشویی ، ظروف شیشه ای و لوازم جانبی از قفسه های باز در آشپزخانه استفاده کنید.
  • اگر آب و هوای شما اجازه می دهد ، سبز مدیترانه ای مانند درختان زیتون گلدانی یا لیمو را انتخاب کنید ودر گوشه آشپزخانه قرار دهید.در غیر این صورت ، سعی کنید شاخه ها یا گل های خشک ساده را در گلدان روستایی قرار دهید.

  شکل گیری سبک پاریسی

  سبک فرانسوی در قرن ۱۸ میلادی و با ترکیب دو سبک روستیک و سلطنتی فرانسه به وجود آمده است. این سبک در واقع مخصوص اشراف‌زادگان بوده است و برای همین به عنوان یکی از مجلل‌ترین انواع دکوراسیون‌ها در دنیا مطرح است که به خوبی حس و حال لاکچری را به خانه‌ی شما خواهد آورد. این سبک در ایران نیز بسیار طرفدار دارد و به شدت مورد توجه شاهان قاجار قرار گرفته بود و اگر کمی در دوره تاریخی قاجار دقت کنید، کاملا متوجه تاثیر سبک هنر و معماری فرانسوی در آثار هنری ایرانی خواهید شد. سبک فرانسوی کاملا در مقابل سبک مینیمال قرار دارد و تجملات در آن حرف اول را می‌زند. نکته‌ی جالب دیگری که در طراحی سبک دکوراسیون فرانسوی به خوبی دیده‌می‌شود، توجه آن به شخصی‌سازی است که همیشه مقداری از هویت شخصیتی صاحب خانه در آن یافت می‌شود. به این ترتیب شما هیچ‌گاه نمی‌توانید دو خانه‌ی فرانسوی کاملا مشابه هم را پیدا کنید.

  ظرافت و زیبایی از ویژگی‌های خاص فرانسوی‌ها است. در واقع آن‌ها توانایی ذاتی در ایجاد ترکیبی دقیق و بی‌نظیر از هر چیزی دارند و شما می‌توانید این دو ویژگی را در طراحی لباس یا دکور خانه‌هایشان به خوبی ببینید. سبک دکوراسیون فرانسوی به طرز ماهرانه‌ای با رعایت یک سری اصول ثابت، می‌تواند سبک معاصر را با سبک قدیمی پیوند زده و آن‌ها را با هم ترکیب کند.

  ویژگی هایی که یک خانه را به سمت سبک پاریسی یا فرانسوی نزدیک میکند:

  کابینت های کلاسیک شاخصه منحصر به فرد آشپزخانه فرانسوی

  کابینت کلمه ای فرانسوی به معنی کمد و قفسه که با متریال چوب یا فلز برای نگهداری وسایل یا مواد غذایی به کار می رود. نمای آشپزخانه های فرانسوی کاملا به سبک کلاسیک کار شده است و ویژگی هایی که در دکوراسیون فرانسوی وجود دارند به خوبی در طراحی و کابینت های آشپزخانه محسوس است کابینت های چوبی با منبت کاری های ظریف و زیبا از تزییناتی است که بر روی درب های کابینت ها کار شده است که حس و حال آشپزخانه های سلطنتی و باشکوه را القا می کند.

  انتخاب کابینت ممبران می تواند به خوبی آشپزخانه ی شما را به یکی از فرانسوی ترین آشپزخانه ها تبدیل کند! این کابینت ها با داشتن طرح های کار شده در قسمت سر ستون ها، عاج ها، پاخور ها و درب های کابینت نمایی شیک و کلاسیک به وجود می آورند. رنگ های روشن نیز در دکوراسیون آشپزخانه زیاد مورد استفاده قرار می گیرند کابینت های فرانسوی روشن آشپزخانه شما را دلباز و وسیع نشان می دهند.

  رنگ ها

  اگر به دکوراسیون خانه‌های فرانسوی دقت کنید، هیچ رنگ‌تند و قوی را بر روی دیوارهای آن‌ها نخواهید دید. مخصوصا در پاریس، همه چیز پیرامون رنگ سفید است و سفید به عنوان مشخصه‌ی اصلی سبک دکوراسیون فرانسوی به شمار می‌آید.البته توجه کنید که این رنگ سفید، نه زیاد متمایل به رنگ آبی است که فضای سردی را ایجاد کند و نه اینکه در آن بیش از حد رنگ زرد بکار برده شده است. بلکه سفید پاریسی یه حس گرمی خاصی را به شما منتقل می‌کند. یک سفید کرمی که تقریبا دوز بسیار کمی رنگ صورتی به آن اضافه شده است را برای رنگ سفید پاریسی تصور کنید. به طور کلی، رنگ‌های قوی، زرق و برق‌دار و بسیار روشن جایی در خانه‌های شیک فرانسوی ندارند و شما برای ایجاد دکوراسیون فرانسوی باید پالت رنگی ملایمی را انتخاب نمایید.

  نور

  اگر به دنبال ایجاد فضایی چشم‌گیر و دراماتیک هستید، استفاده از لوسترها و آباژورها می‌تواند به شما کمک کند.لوستر های بزرگ و مجلل یکی از عناصر جذاب در دکوراسیون فرانسوی محسوب می شود و معمولا آن ها را در بالای میز نهارخوری و سالن های پذیرایی مشاهده می کنید، دلیل استفاده از چنین لوستر های بزرگی آوردن نور به درون خانه ها بود زیرا خانه های فرانسوی معمولا ابعاد و متراژ بزرگی ندارند.

  خانه های فرانسوی معمولا از نورهای طبیعی برای روشنایی خانه هایشان استفاده می کردند به همین دلیل پنجره های بلند و قدی را در معماری ساختمان هایشان به کار می بردند. انتخاب پرده های بلند که از جنس های ساتن، مخمل و تور هستند باعث می شود تا محیط اتاق ها بزرگتر و روشن تر به نظر برسد، پرده هایی که در اطراف جمع می شوند و نمایی چین دار به وجود می آورند

  پرده‌های آویزان از کف زمین تا سقف همیشه ظاهر لاکچری و خوشایندی را به هر اتاق نشیمن می‌دهند. این ترفند یکی از ویژگی‌های اصلی سبک فرانسوی است.

  طراحی دیوار

  شما با کمک الگو و نقش و نگارهای فرانسوی می‌توانید فرهنگ و تمدن فرانسوی را به خانه‌تان اضافه کنید. برای این‌کار بهتر است که یکی از دیوارهای اتاق‌را با نقش و الگوهای مشخص فرانسوی طراحی نمایید. با انتخاب کاغذدیواری‌هایی با طراحی‌های باروک یا روکوکو که نمادی از پیشینه‌ی تاریخی فرانسه است، شما می‌توانید صحنه‌ی زیبایی را در یک پس زمینه‌ی روشن ایجاد نمایید و ظاهر سنتی و معاصر دکوراسیون را در کنار هم بکار ببرید.همچنین استفاده از کاغذ دیواری های طرح داماسک یکی از انتخاب های مناسبی است که با سبک فرانسوی هم خوانی زیادی دارد این طرح به صورت خطوط منحنی و پیچیده ای است که نمایی متقارن نیز دارند و می توانید آن ها را در سالن پذیرایی و اتاق نشیمن نصب کنید.هرچند که در بسیاری از خانه های فرانسوی گچبری های زیبایی به رنگ های طلایی و نقره ای بر روی دیوار ها کار شده اند و نمای مجللی را به وجود آورده اند اما استفاده از کاغذ دیواری های گلدار با رنگ های سبز آبی و سرد می تواند جلوه ای تازه و خاصی به خانه بدهد. همچنین می توانید برای چشمگیر نشان دادن دیوار ها از کاغذ دیواری های طلایی استفاده کنید که نمایی شیک و لوکس را با خود به ارمغان می آورند.

  کفپوش

  فرانسوی‌ها معمولا برای کفپوش اتاق از مواد طبیعی مثل چوب سخت و سنگ فرش استفاده می‌کنند. گاها نیز با کمک قالیچه‌هایی، ظاهر گرم و دوست‌داشتنی را به کفپوش اضافه می‌کنند که این در هر دو سبک سنتی و معاصر می‌تواند عالی عمل کند.

  و در آخر ...

  با توجه به علاقه و سلیقه شخصیتان دکور مد نظر خود را انتخاب کنید. اگر فردی هستید که زیبایی را در سادگی می بینید، به دنبال فضایی دور از استرس و در هم ریختگی می گردید و علاقه دارید فضای منزلتان شیک و صمیمی باشد، سبک دکوراسیون مدرن مناسبتان خواهد بود.

  اگر فردی هستید که با طبیعت عجین شده اید و دوست دارید آن فضا را در خانه یتان داشته باشید سبک مناسب شما روستیک و مدیترانه ای است

  و اگر به دنبال سبک شلوغ و پر زرق و برق هستید با سبک پاریسی یا فرانسوی میتوانید به آنچه مد نظرتان هست برسید.

  جهت ارتباط با کارشناسان دلسافاین، با این شماره ها تماس بگیرید.

  ۰۹۱۲۶۳۰۱۷۳۹

  ۰۲۱-۴۶۱۳۷۷۲۳

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر

  محصولات جدید

  مقاله‌های مرتبط