آنچه در این مقاله میخوانید
  همه چیز درباره دکوراسیون داخلی ...

  همه چیز درباره دکوراسیون داخلی ...

  براساس معنی مندرج در لغت نامه آکسفورد، دکوراسیون داخلی عبارت است از: هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه.

  با این حساب همه ما هنگامی که خانه خود را تزئین و درباره بهترین چیدمان مبلمان منزلمان فکر می كنیم، نقش یک دکوراتور داخلی را بر عهده می گیریم. با این همه، دکوراسیون داخلی همانند سایر هنرها، دارای سبک و ریزه‌کاری‌های متفاوتی است که براساس سلیقه ها و نیازهای دوران، دستخوش تغییر می‌شوند. دکوراسیون داخلی مانند هنرهای دیگر، دارای سبک و سیاق و اصولی است که براساس سلیقه‌ها و نیازهای هر دوره، دستخوش تغییر می شوند.

  دکوراسیون داخلی مربوط است به هنر و علم ایجاد یک فضای داخلی که برای کاربرانش به لحاظ زیبایی شناختی خوشایند و به لحاظ کاربری مفید است. دکوراسیون داخلی از سبک ها و گرایش های متنوعی پیروی می کند و آن ها را با هم به ارمغان می آورد تا سبک شخصی کاربر را بیان کند. به تعبیری دکوراسیون داخلی به این می پردازد که چگونه می توان یک پلان آزاد را با مبلمانی که مکمل فضا است و یا با دکوری که جلوه کننده است جفت و جور کرد و یا اینکه جو و حالت یک فضا را با نورپردازی و پوششش ذیوار تغییر داد.

  هر کسی که خانه یا دفتر کاری را دکور کرده است به نوعی در طراحی داخلی مشارکت کرده است. دکوراسیون داخلی برای بسیاری از مردم یک سرگرمی است چرا که بدون نیاز به هیچ کمدرک دانشگاهی می توانند در ایده پردازی برای دکور کردن خانه خود مشارکت کنند.

  معماری داخلی در واقع همان خلق فضاست، فضایی که در عین زیبایی و اثرگذار بودن کارایی لازم را نیز داشته باشد. طراح با ترکیب اصول و ارکان تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی را ایجاد می‌کند که معرف هویت، نیاز، درک و خواسته‌های طرف مقابلش است.

  طراح دکوراسیون داخلی منزل باید چه مهارتی داشته باشد؟

  پارچه، مواد، رنگ، برنامه ریزی فضا، پایداری را به خوبی بشناسد.

  الزامات ساختاری، مسائل بهداشتی و ایمنی، و کدهای ساختمان را رعایت کند.

  توانایی کار با برنامه های کاربردی برای طراحی های دو بعدی و سه بعدی با کمک کامپیوتر را داشته باشد.

  امروز طراحان داخلی در اجرای دکوراسیون داخلی با پیمانکاران، معماران، مهندسین، هنرمندان صنایع دستی، نمایندگی های مبلمان و صاحبان کسب و کارهای مربوط به خانه همکاری می کنند. برای تبدیل شدن به یک طراح دکورسیون داخلی موفق، شما نیاز به یک آموزش جامع و مهارت برای کار در بسیاری از رشته ها مانند(معماری، طراحی گرافیک، هنر تزئینی و طراحی نور) دارید.

  در واقع هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ ‌ها، اثاثیه و سایر اشیا در اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه به عنوان تعریف دکوراسیون داخلی به کار می برند. البته دکوراسیون داخلی آپارتمان تنها محدود به اتاق ها نیست و اکنون به رشته فراگیری تبدیل شده که شما می توانید انواع دکوراسیون را حتی در سرویس بهداشتی و کابینت های آشپزخانه نیز داشته باشید.

  طراحی و اصول دکوراسیون منزل را از کجا شروع نکنیم؟!

  یکی از اصلی‌ترین اصول طراحی دکوراسیون منزل این است که هرگز کار خرید لوازم مورد نیاز برای دکور کردن خانه را با خرید مبلمان شروع نکنید.

  بهتر است خرید مبلمان را به بعد از خرید عمده لوازم مورد نیاز موکول کنید؛ زیرا شاید آنچه در فروشگاه می‌بیند و نظر شمارا جلب می‌کند، بیش‌ از حد برای منزل شما بزرگ یا کوچک باشد.

  فرض کنید مبلمان صورتی رنگی را که در فروشگاه بسیار زیبا به نظر می‌رسد خریده‌اید و به منزل منتقل کرده‌اید، حال می‌بایست طراحی چیدمان منزل را با توجه به آن انجام دهید.

  ین ایده که به دلیل خالی بودن فضای خانه طراحی دکوراسیون منزل را با مبلمان شروع کنید فقط منجر به انتخاب‌های اشتباه بعدی می‌شود.

  بهترین کار این است که دکور کردن منزل و خرید لوازم مورد نیاز برای آن را از اتاق‌های خواب و کار خود آغاز کرده، سپس به پذیرایی بیایید و برای اجزای مورد نیاز آن تصمیم بگیرید.

  اول اندازه‌گیری بعد خرید لوازم منزل

  مطابقت مقیاس مبلمان به مقیاس یک اتاق بسیار مهم است.

  یک کاناپه عمودی به‌ راحتی می‌تواند زیبایی یک اتاق کوچک را درهم بکوبد و صندلی‌های سرگردان می‌توانند در یک اتاق بزرگ گم شوند.

  قبل از اینکه شروع به طراحی دکوراسیون منزل کنید، طول و عرض هر اتاق که قصد دکور کردن آن رادارید، اندازه‌گیری کنید. در این اندازه گیری ارتفاع سقف و عناصری که می‌توانند سر راه وسایل و اثاث شما قرار گیرند مانند ستون‌ها، راه‌پله‌ها، رادیاتورها و… را نیز در نظر بگیرید.

  برای اندازه‌گیری پنجره‌ها، فضای دیوار بالا و پایین آن‌ها و مقداری از دیوار که از طرفین می‌خواهید پوشیده شود نیز مهم است.

  پس از اندازه‌گیری اتاق‌ها و فضای داخلی بهتر است یک نمای کلی از اندازه‌ها و نقشه داخلی هر فضا به‌طور جداگانه داشته باشید، که در انتخاب‌ها راهنمایتان باشد.

  طراحان حرفه‌ای از نرم‌افزار اتوکد برای این کار استفاده می‌کنند. هنگامی‌که طرح کلی فضای خود را آماده کردید، روی نقشه، مبلمان و نوع قرارگیری دلخواهتان را آزمایش کنید تا به طرح نهایی برسید.

  اندازه‌گیری درست و صحیح به شما در انتخاب مناسب وسایل ازجمله مبلمان، پرده، کمدها و… کمک می‌کند. دفترچه اندازه‌ها را برای تمام خریدها همراه خود داشته باشید. اگر جایی از فضای شما تورفتگی ناگهانی یا حتی برآمدگی دارد یا به‌صورت مربع یا مستطیل کامل نیستند و کل آن¬ها از حالت عادی خارج است، کافی است با در نظر گرفتن تمام این موارد لوازم مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنید.

  استایل کلی خانه،اصول چیدمان منزل

  تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید زندگی کنید، تصمیم‌گیری این بخش عامل تعیین‌کننده‌ای برای قدم‌های بعدی شماست و هیچ جواب درست یا غلطی وجود ندارد. بعد از این تصمیم می‌توانید چیدمان اصولی منزل خود را انجام دهید.

  همه‌چیز به سلیقه شما وابسته است، اتاق‌ها می‌توانند سنتی، مدرن، رسمی یا آرام باشند و از لحاظ بصری طبع رنگی که در طراحی آن‌ها به کار می‌رود، گرم یا سرد باشد.

  برای این کار بهتر است خانه رؤیایی‌تان، همان‌که همیشه در ذهن تصور می‌کردید و موردپسندتان بوده است را در نظر بگیرید.

  چیدن خانه به صورت مینیمال

  ضمن اینکه باید به تعداد افراد خانواده که قرار است با شما زندگی کنند و کودکان نیز توجه داشته باشید. برای مثال کسی که همیشه خانه‌اش میزبان مهمانی‌ها و جشن‌هاست باید خانه‌اش باکسی که در خانه کار می‌کند و نیاز به آرامش بیشتری دارد متفاوت باشد. بنابراین در نظر گرفتن سالن بزرگ و مبلمان بیشتر برای مورد اول و اختصاص دادن یکی از اتاق‌ها به دفتر کار برای دومی امری است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد

  در این راستا هیچ اشکالی ندارد اگر سری به مجله‌های دکوراسیون بزنید و نتیجه کار طراحان مشهور را ببینید. این کار می‌تواند شما را در اخذ تصمیم درست و رعایت بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون منزل کمک کند.

  ترجیحاً بهتر است طرح و تعداد تمامی وسایلی که نیاز به خرید دارید را مشخص کنید. به طور مثال این که شما میز نهارخوری ۴ نفره می‌خواهید یا ۱۲ نفره و آیا دوست دارید جنس آن چوبی باشد یا فلزی؟

  پس ‌از آنکه تصمیمات اولیه گرفته شد، برای دریافت خروجی بهتر توصیه می‌شود با یک نوارچسب رنگی جای مبلمان و اندازه آن‌ها را روی کف تعیین کنید.

  با این کار می‌توانید میزان فضای باقیمانده و فاصله بین آن‌ها جهت رفت آمد را نیز تعیین کنید.

  اگر از طرح ایجاد شده خوشتان نمی‌آید به ‌راحتی می‌توانید آن‌ را تغییر دهید. آن‌قدر این کار را تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

  برای چیدمان اصولی منزل چه کارهای را باید\نباید انجام داد؟

  قدم بعدی تعیین کل هزینه‌ای است که برای طراحی دکوراسیون منزل در نظر گرفته‌اید و تعیین حدود مبلغ برای هر یک از وسایل موردنظر. مثلاً اگر میز ناهارخوری ۶ نفره چوبی می‌خواهید باید بدانید که حداقل و حداکثر هزینه‌ای که برای آن می‌خواهید بپردازید با توجه به‌کل مبلغ چه میزان است.

  بهتر است مراحل آماده‌سازی خانه را نیز در نظر بگیرید و خرید لوازم مورد نیاز را به بعد از انجام تعمیرات و آماده سازی موکول کنید. زیرا اگر خانه شما نیاز به تعویض کف‌پوش یا تعمیرات لوله‌کشی داشته باشد خرید لوازم و قرار دادن آن ها در منزل جلوی دست و پای شما را می‌گیرد و خود لوازم نیز آسیب می بینند. گرچه همیشه می‌توان با استفاده از پلاستیک‌های ضخیم و بزرگ اثاثیه را پوشاند تا به آن‌ها صدمه‌ای وارد نشود، اما ممکن است ایجاد تغییرات در ساختار خانه مانند رنگ جدید کفپوش ها تصمیم شما برای انتخاب مبلمان یا فرش را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

  تعادل و میانه‌روی اصل بسیار مهمی است که باید آن را رعایت کرد. اغراق و زیاده‌روی در رنگ‌ها و یا یک طرح خاص، نه‌تنها جلوه مورد نظر را تأمین نمی‌کند، بلکه باعث به ‌هم‌ ریختگی و شلوغی طرح و نمای کلی می‌شود. این راهکار شامل استفاده از یک طرح کلی در تمام اتاق‌ها نیز می‌شود. هر اتاق شخصیتی جداگانه دارد که با توجه به آن می‌توان طرحی برایش در نظر گرفت.

  هنگام خرید اثاثیه، به‌ویژه مبلمان، حتماً کیفیت آن را نیز در نظر بگیرید. اصلاً خوش‌آیند نیست که پس از یک سال ظاهر مبلمان منزلتان مانند اثاثیه ده سال پیش باشد.

  تمایل همیشگی برای در اختیار داشتن آخرین مد روز به‌تنهایی ایده بدی نیست؛ اما همیشه احتمال دارد چیزی که امسال مد شده و بسیار زیباست، چند سال بعد به‌کلی دمدِ و زشت به نظر برسد. پس شاید چیدمان اصولی منزل زیاد از مد پیروی نکند. توصیه‌های زیر به شما جهت جلوگیری از اجرای چنین تصمیماتی کمک خواهد کرد و با اجرای بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون می‌توانید مطمئن باشید که انتخاب‌هایتان درست خواهد بود.

  استفاده زیاد از اشکال هندسی فضای خانه را شلوغ و پرهرج و مرج می‌کند. با انتخاب محدوده کوچکی از اتاق نشیمن برای این کار جلوی این شلوغی را بگیرید. مثلاً می‌توانید قسمتی از دیوارها را با نقوش هندسی مزین کنید.

  گر اشکال هندسی و نظم آن‌ها را دوست دارید می‌توانید روی مبلمان خود چند کوسن‌ رنگی با نقوش هندسی قرار دهید.

  می‌توان در آشپزخانه نیز قسمتی از دیوار را با اشکال هندسی طراحی کنید.

  ساده گرایی همچنان جزء اصلی طراحی است.

  می‌توان با استفاده از رنگ‌های مناسب و مختلف به خانه روح داد و با همین رنگ‌ها بین اجزای مختلف تناسب ایجاد کرد.

  قانون عددهای فرد را جدی بگیرید. ایده اساسی این قانون این است که جزئیات و اشیائی که در عدد فرد مرتب‌شده یا دسته‌بندی می‌شوند جذاب‌تر، به‌یادماندنی‌تر و مؤثرتر از جفت شدن وسایل هستند. هدف این کار جلوگیری از خسته‌کننده و یکنواخت شدن فضای خانه است.

  نقطه کانونی اتاق و فضای خود را پیدا کنید. بسیاری از اتاق‌ها دارای کانون‌های داخلی هستند. برای مثال: یک پنجره بزرگ با یک منظره، یا یک شومینه. اگر اتاق شما یک مرکز کانونی داخلی نداشته باشد، می‌توان آن را ایجاد کرد. اگر می‌خواهید از یک اتاق برای مطالعه استفاده کنید، می‌توانید قفسه کتاب را نقطه کانونی خود در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید از یک قطعه بزرگ از آثار هنری یا یک آیینه بزرگ به ‌عنوان نقطه کانونی استفاده کنید. هنگامی‌که نقطه کانونی را پیدا می‌کنید، اطراف آن تزئین کنید و از رنگ اصلی آن در عناصر بقیه اتاق استفاده کنید.

  استانداردهای اندازه‌گیری در طرح دکوراسیون بسیار مهم است و جزو بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون داخلی است. مثلا باید حداقل ۱۵ سانتیمتر فاصله بین میز قهوه خوری و مبلمان وجود داشته باشد

  مطمئن شوید که تابلویی که بالای مبل خود آویز می‌کنید بیش از دوسوم اندازه مبل نباشد.

  یک فرش بزرگ کل سطح اتاق را می‌پوشاند، اما به یاد داشته باشید که باید فاصله ۱۲ تا ۱۸ سانتی‌متری از گوشه دیوارها خالی بماند.

  <گاهی اوقات="" کم="" هم="" زیاد="" است="">> این موضوع در طراحی، فضای منفی نامیده می‌شود؛ که ناحیه‌ای است که توسط المان‌های زیادی اشغال شده باشد. اغلب این فضا، منطقه سفید در دیوارهاست. جاهایی که برای پر کردن وسوسه‌انگیز هستند و دوست داریم آن‌ها را با هرچیزی که دم دستمان است، پر کنیم.

  اصل سادگی و دوری از شلوغی بیش از حد را فراموش نکنید.

  معمولا اتاق نشیمن محل شلوغی و راحتی در خانه محسوب می‌شود. باید بتوانیم با استفاده از قفسه‌بندی‌های کمدی و کشویی برای جمع‌آوری کنترل‌ها، مجلات، کتاب‌ها و … فضای مخفی درست کنیم تا هرکدام سر جای خود باشد و آشفته به‌نظر نرسد.

  چیدمان قرینه و شناور

  اگر اثاثیه شما کلاسیک هاست از چیدمان قرینه استفاده کنید. مبلمان اصلی را روبه‌روی هم قرار دهید و اگر شومینه دارید بهتر است نزدیک شومینه قرار بگیرند. فاصله‌ها را برای تردد باز بگذارید.

  اگر فضاهایی راحت‌تر با اثاثیه‌ای مدرن استفاده می کنید. میتوان از چیدمان شناور استفاده کنید.مبلمان را در وسط فضا قرار دهید و گرد بچینید. کنار شومینه یا پنجره مبل‌های تکی را چیدمان کنید تا فضا برای صحبت‌های دونفره ایجاد کنید.

  این نوع فضا بیشتر برای اتاق نشیمن و جایی که به گفتگوهای خانوادگی یا دوستانه می‌پردازیم مناسب است که فاصله مبل‌ها از یکدیگر برای این شرایط نباید بیشتراز ۴۰.۲ سانتی‌متر باشد.

  یکی از قواعد و اصول چیدمان منزل این است که اصل ترددها را در چیدمان مبل‌ها لحاظ کنید. مبل‌ها را باید با توجه به فضای خانه خود انتخاب کنید که معمولا دوسوم فضای شما را باید پوشش دهد تا به راحتی بین آن‌ها حرکت کنید.

  اصول چیدمان میز نهارخوری

  انتخاب میز گرد برای فضای تنگ و مربعی مناسب است و باعث می‌شود که همه دور میز یکدیگر را ببینند و بیشتر با هم ارتباط داشته باشند. میز مستطیلی فضای اتاق را محدود می‌کند اما اگر فضای شما مستطیلی است این میز و میز بیضی مناسب خواهد بود و انعطاف‌پذیری بیشتری برای پذیرایی از مهمانان را دارد.

  اگر فضا مستطیلی است یک کنسول برای داشتن قفسه در این فضا پشت میز قرار دهید و روی آن را با تابلو و دکوری‌ها چیدمان کنید. چون معمولا در خانه‌های ایرانی اتاق جدایی برای غذاخوری نیست سعی کنید هماهنگی بین مبلمان و میز ایجاد کنید اما در عین حال هر کدام هویت خود را داشته باشند.

  اگر فضای غذاخوری بزرگی دارید از یک میز بزرگ استفاده نکنید، سعی کنید از بقیه فضا با گذاشتن دو مبل تکی و میز کوچک و قرار دادن یک بازی روی آن بهره ببرید و آن فضا را تبدیل به اتاق سرگرمی و غذاخوری یکپارچه کنید.

  عنصر رنگ در اصول دکوراسیون داخلی

  بایدها و نبایدهای در زمینه‌ی ترکیب‌ رنگ هایی که با هم بیشتر سازگارند:

  انتخاب رنگ‌هایی که باهم جلوه‌ی بیشتری را ایجاد می‌کنند، بسیار سخت و وقت‌گیر است. شما ممکن است تمایل داشته باشید کل را خانه را با رنگ موردعلاقه‌تان طراحی کنید، اما پس از اجرا، نتیجه شما را راضی نخواهد کرد. بهترین ایده در این مورداستفاده ترکیبی از رنگ موردعلاقه‌تان و دیگر رنگ‌هاست، که به زیبایی هر چه بیشتر محل سکونت شما کمک می‌کند

  سرخ مایل به قرمز می‌تواند انرژی متعادلی را به فضا اضافه کند. هنگامی‌که بارنگ‌های اشباع ‌شده دیگر مانند قرمز، آبی سلطنتی و زیتونی در فضا به کار رود، آنگاه این سایه‌روشن قرمز چیزی جز درخشش و انرژی را به همراه نخواهد داشت.

  رنگ آبی حس خونسردی و آرامش در انسان را تقویت می‌کند؛ بنابراین انتخاب بسیار مناسبی برای چیدمان منزل به‌خصوص اتاق‌خواب است؛ که محل آرامش و آسایش شما پس از استرس‌ها و تنش‌های روزانه است.

  ترکیب رنگ سفید و خاکستری از دیگر ترکیب‌های محبوب و زیباست. می‌توان در چیدمان منزل رنگ دیوارها را سفید در نظر گرفته و مبلمان را خاکستری برگزید. این نوع ترکیب‌ بندی ظاهری مدرن به منزلتان می‌بخشد.

  رنگ‌بندی طوسی و آبی. دیوارها طوسی (میزان تیره و یا روشن آن را بسته به سلیقه و اثاثیه متفاوت است) با مبلمان آبی. می‌توانید از آبی کمرنگ و پررنگ هم‌زمان در رنگ ‌بندی مبلمان استفاده کنید. رنگ آبی را به‌راحتی می‌توان با دیگر رنگ‌ها نیز ترکیب کرد.

  رنگ کرم و مشتقات آن از دیگر رنگ‌های محبوب اکثر خانه‌ها است؛ که انتخاب‌های فراوانی را برایمان به همراه می‌آورد. از ترکیبات مؤثر رنگ کرم می‌توان به دیوارهای کرم روشن و مبلمان و دکور سبز اشاره کرد. رنگ کرم به‌تنهایی نیز نمای خودش را دارد و با ترکیب‌های طلایی، از ترکیبات پر طرفدار است.

  رنگ سفید طیف گسترده‌ای از طراحان و طرفداران را شامل می‌شود. ترکیبات بسیار زیبا و جذابی در این دسته‌بندی را می‌توان یافت، ازجمله آبی و سفید، صورتی و سفید، بنفش و سفید، زرد و سفید و حتی ترکیب چند رنگ یا مبلمان طرح دار و رنگی با رنگ سفید.

  قهوه‌ای از دیگر رنگ‌های پرطرفدار است، که به دلیل تیره بودن، خصوصاً برای مبلمان انتخاب مناسبی است. همچنین از این رنگ در ترکیبات پرده نیز می‌توان استفاده کرد. کرم و قهوه‌ای کلاسیک‌ترین انتخاب‌ در اصول طراحی و چیدمان دکوراسیون منزل هستند. قهوه‌ای و زرد ترکیب هیجان‌انگیزی است که طرحی آنتیک به فضا القا می‌کند. حتی اگر تمایل به استفاده بیشش از حد رنگ قهوه‌ای ندارید، می‌توانید ریزه ‌کاری‌های دکور را به این رنگ بسپارید.

  کلام آخر...

  توجه داشته باشید که فقط خرید لوازم گران‌بها صرفا زیبایی و نمای چشم‌نواز را تأمین نمی‌کند. باید لوازم را با ترکیب رنگ، اندازه درست و کاربری صحیح انتخاب کرد تا دکوراسیونی بی نقص و تمیز داشت.

  جهت ارتباط با کارشناسان دلسافاین، با این شماره ها تماس بگیرید.

  ۰۹۱۲۶۳۰۱۷۳۹

  ۰۲۱-۴۶۱۳۷۷۲۳

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر
  SuperUser Account
  1401/06/20 05:54

  test

  SuperUser Account
  1401/06/20 22:35
  پاسخ به:SuperUser Account

  test response

  محصولات جدید

  مقاله‌های مرتبط